Новий рід військ зможе перехоплювати ракети в космосі?
Україна хоче створити власні космічні війська. Це, серед іншого, пов’язано з протидією російським ракетам “Орешник”.
Про це в інтерв’ю РБК-Україна заявив народний депутат Федір Веніславський, який очолює підкомітет з державної безпеки оборонного комітету ВР.
Читайте також: Стандарти НАТО в Україні. ЗСУ тепер будуть проводити “повітряні та космічні операції”
Юридичне вимірювання та протидія “Орешнику”
Траєкторія ракети “Орешник” проходить на висоті понад 100 км, тобто в космосі, який не обмежений державними кордонами. Але наземна українська ППО працює на висотах до 30-40 кілометрів.
“Тому питання необхідності створення Космічних Сил ЗСУ має на меті, зокрема, юридичну легалізацію діяльності ЗСУ в новому військовому домені – космічному”, – пояснив нардеп в інтерв’ю РБК-Україна.
Щоб ефективно знищувати подібні цілі, перехоплення повинно відбуватися ще до моменту розділення бойових блоків у космосі. За словами нардепа, збити один ракетоносій на висоті понад 100 км значно легше, ніж намагатися знищити шість гіперзвукових маневрових блоків під час їх падіння. Але зараз йдеться про раннє попередження.
“Перш за все, це раннє інформування про запуск і попередження населення про загрозу ракетних нападів з боку ворога з використанням балістики, в тому числі й аеробалістичних ракет”, – зазначив він.
Незалежність у розвідці та зв’язку
Зараз для раннього попередження про запуск балістики Україна покладається на орендовані супутники або дані від партнерів, що несе певні ризики.
В минулому, як нагадав Веніславський, вже траплялися випадки, коли союзники робили паузи в передачі розвідданих, а робота системи Starlink тимчасово обмежувалася, що порушувало координацію дій військових.
“А власні телекомунікаційні супутники забезпечать повністю захищений зв’язок і для керівництва держави, і для військового керівництва”, – сказав він.

Україна планує створити власні космічні війська (Інфографіка РБК-Україна)
Плани щодо створення космічних військ
Про створення космічних військ в Україні заговорили ще в минулому році. Зокрема, в програмі уряду було заплановано, що такий рід військ з’явиться вже до кінця 2025 року. Але поки що цей пункт програми уряду не був реалізований.
Також в минулому році в Міноборони створили Управління космічної політики. Воно повинно було зосередитися на трьох ключових напрямках:
- формуванні нормативно-правової бази для розвитку космічних можливостей війська,
- пошуку та інтеграції передових технологій спільно з науковцями;
- налагодженні міжнародних і комерційних партнерств для постачання необхідних даних і обладнання.
Ця структура була потрібна Міноборони, щоб стати замовником космічної техніки та програмного забезпечення для потреб Сил оборони.
Читайте також:
- США готуються до війни на орбіті? в “Золотий купол” додадуть космічні системи
- Вклад у космічну оборону: Данія забезпечить Україну супутниковим зв’язком
- Супутники, розвідка та захист неба: що буде робити “космічна” структура Міноборони
