Побудований ще в 1981 році, нафтопровід до порту Янбу вийшов на максимальну потужність після перекриття Ормузської протоки
Саудівська Аравія вперше в історії вивела свій стратегічний Східно-Західний нафтопровід на повну потужність. Це дозволить частково компенсувати наслідки енергетичної кризи, яка виникла через операцію проти Ірану.
Про це повідомляє РБК-Україна з посиланням на видання Bloomberg та Al Arabiya.
Читайте також: Закрито, але не для всіх. Яким країнам вдалося домовитися з Іраном щодо Ормузської протоки
За даними джерел в галузі, станом на 28 березня через гігантську трубу в пустелі перекачується 7 мільйонів барелів на добу. Це історичний максимум для магістралі довжиною 1200 км, яку побудували ще в 1981 році саме на випадок перекриття Ормузу.
З цих обсягів близько 5 мільйонів барелів направляються на експорт через термінали в порту Янбу на Червоному морі, а решта – на внутрішні нафтопереробні заводи. Щоб досягти таких показників, компанія Aramco на початку березня завершила конвертацію суміжних ліній для перекачки сирої нафти.
Нафтопровід Petroline не може повністю замінити морський шлях через Ормузську протоку, але він залишається “лінією життя” для світової економіки. Завдяки йому нафта потрапляє з родовищ Перської затоки прямо в Червоне море. Інші маршрути, наприклад, трубопровід ADCOP в ОАЕ (1,5 млн бар/добу), мають значно меншу пропускну спроможність.
Фото: Reddit
Правда, інфраструктура залишається вразливою. У минулому нафтопровід вже ставав метою для атак дронів єменських хуситів. Крім того, вихід на Червоне море тепер також під загрозою через напруженість у Баб-ель-Мандебській протоці.
Також існує технічний розрив: потужність самої труби (7 млн барелів) перевищує можливості порту Янбу щодо швидкого завантаження танкерів, що створює певне логістичне “вузьке місце”.
Нагадаємо, ще 18 березня стало відомо, що Саудівська Аравія запропонувала альтернативний маршрут для постачання нафти, поки Ормузська протока перекрита. Йдеться про порт Янбу на Червоному морі, але тут є ряд нюансів.
Ормузська протока: блокада Ірану
Іран у відповідь на військову операцію США та Ізраїлю фактично закрив Ормузську протоку. Через неї проходить до 20% світових постачань нафти. Перебої вже призвели до її зростання в ціні.
Президент США Дональд Трамп закликав Європу та інші країни допомогти розблокувати протоку. Однак отримав відмову, зокрема, від Франції та Німеччини, після чого назвав відмову союзників по НАТО “дуже дурною помилкою”.
Деякі країни змогли домовитися з Іраном про прохід танкерів через протоку. Зокрема, нещодавно Тегеран погодився дозволити прохід через Ормузську протоку 20 суднам під прапором Пакистану.
До цього прем’єр-міністр Таїланду Агутин Чарнвиракул сказав, що країна досягла з Іраном угоди про безпечний прохід тайських нафтяних танкерів через Ормузську протоку.
